Empati Bedenimizde Nasıl Yaşar
Judy Saruhan / Şiddetsiz İletişim Derneği
Şiddetsiz İletişim’de 10 yılı aşkın birikime sahip olan Judy, Türkiye’de Uluslararası Şiddetsiz İletişim (CNVC) Sertifikalı üç eğitmenden biri. Judy, kurumlara, STK’lara ve özel gruplara İngilizce ve Türkçe atölyeler düzenlerken Şiddetsiz İletişim’de kendini geliştirmek isteyenler için yıllık eğitim programı ve yıllık eğitimi tamamlayanlar için derinleşme programı sunuyor. Önem verdikleri konuda ilerlemek için netliğe ve somut yollara ihtiyaç duyan bireyleri birebir empati seansları ve empatik koçlukla destekliyor. Türkiye Şiddetsiz İletişim Derneği’nin (Şİ-Der) kurucuları arasında yer alan Judy, dernekte “Eğitimde Şiddetsiz İletişim” odaklı projelerle ilgileniyor. Judy, 2016’da Ashoka Türkiye ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nce (BBOM) düzenlenen Fark Yaratan Eğitim Zirvesi’nde ve 2017’de Orta ve Doğu Avrupa Okullar Birliği’nin Sofya’da düzenlediği yıllık konferansta konuşmacı oldu. BBOM ve Şİ-Der’in ortaklığında, Sabancı Vakfı Hibe Programı’nca desteklenen “Katılımcı ve Barışçıl Sınıflar Projesi’nde “Yaşamı Zenginleştiren Eğitim” programını Vivet Alevi ve Gizem Alav Şapçı ile sunuyor.

Empati Bedenimizde Nasıl Yaşar
Hayatımızı bedenimizin içinde geçiriyoruz; ancak çoğu zaman bedenimizin bize verdiği mesajları dinlemiyoruz; hayatı kafamızın içinde, zihnimizle anlamaya çalışıyoruz. Oysa kendimizi dinlemek için bedenimizin bilgeliğinden yararlanmayı, yani bedenimizle empati kurmayı öğrenmek, kendimizi bütüncül bir seviyede anlamayı mümkün kılıyor.

Günlük yaşamda sadece zihnimizin değil, bedenimizin de bize ne demek istediğine kulak verip ihtiyacımızı, o an bizim için değerli olanı bulduğumuzda, olan bitene tepki vermek yerine hayata katkıda bulunan bilinçli seçimler yapabiliriz. Kendimizle bu seviyede kurduğumuz bağlantıyı ilişkilerimize de taşıyabilir, sözlerin yetmediği zamanlarda bakışımızla, beden duruşumuzla, sessiz empatiyle başkalarıyla bağlantı kurabiliriz.